تعزیه

امسال  بعد ازظهر عاشورا در پارک محله ما که مکان بزرگی برای اجتماع مردم در آن وجود داره، تعزیه برگزار شد. صادقانه بگم که برای اولین بار اجرای زنده تعزیه میدیدم. برای همین بیشتر از اثراتش برای به خاطرآوردن واقعه عاشورا در نوع بازی و حرکات اجراکنندگان دقیق بودم چون بنظرم کشش برای جذب مخاطب نداشت. اما افراد میانسال و کهنسال جمع، تحت تاثیر اجرا بودند. همشیره هم در مراسم همراهم بود. از آنجایی که انواع دردهای عضلانی و کاهش فشارخون به علت  سفرهای پر شمار کاری در من وجود داره، تصمیم گرفتم همراه نسل های قدیمی تر نشسته بر زمین مراسم را دنبال کنم و البته همشیره کل اجرا سرپا بود. این را از آن جهت عرض کردم که بگم از هم جدا بودیم و به هم دسترسی نداشتیم. اما حس ما بعد از اتمام ماجرا خیلی شبیه هم بود. هر دو هیچ جذابیتی در تعزیه ندیدیم و شاید اگر دو روز پشت سر هم برپا بود فردای آن روز دیگر به دیدن آن نمی رفتیم. البته به احترام آن واقعه و اینکه چنین مراسمی نمادین هست به اجرا علاقمند بودم ولی همشیره تعریف می کرد که در کنارش نوجوانانی (به اصطلاح دهه هفتادی) بودند که احتمالا اونها هم اولین بار چنین مراسمی میدیدند و دیدن این تعزیه براشون بیشتر جنبه کمدی داشت و اصلا باورپذیر نبود. مثلا نقش حضرت زینب که مردی اجرا می کرد و یا لحضه قطع شدن دستان حضرت عباس که باید فرد آن را زیر لباسش پنهان می کرد و یا هیبت و جثه تقریبا کوچک بازیگر نقش امام حسین (ع) و .... راستش را بخواهید برای من هم همین حالت بود فقط علنی نبود. به نظرم آقای همسر درست فکر می کنه که دیدن فیلم های هالیوودی با آن جلوه های ویژه و بازی قوی، نسل های امروی را در این زمینه ها نسبت به نسل مادربزرگ هامون که حتی تلویزیون هم نداشتند، پرتوقع کرده و شاید این مراسم اگر به عنوان تنوع نباشه، کسی برای دیدنش هزینه ای پرداخت نمی کنه. البته باید بگم من هیچ تحقیقی در این زمینه نداشتم و فقط برداشت های شخصی خودم را اینجا نوشتم شاید در آمارگیری در همان جمعیت نظری متناقض با این مطلب به دست بیاد.

/ 4 نظر / 17 بازدید
گاندلف

پدر بزرگم 7 پشتم تعذیه خون بودن البته با فوت ایشون این سنت هم از خانواده خارج شد... متاسفانه. در مورد نبودن جذابیت هم باید به شما حق داد ولی نمیدونم چقد اهل تئاتر هستید اینم یه جور هنره که باید با اجرای خوب مخاطب خودشو بدست بیاره ....

samira

سلام با اینکه برای این دو روز بسیار احترم قایل هستم ولی ا ز این مراسم اصلا خوشم نمیاد

معین

بعضی وقت ها بلد نبودن یک مدیوم مثل سینما تئاتر یا تعزیه،و درست استفاده نکردن از اون میتونه کاملا بر ضد هدف و نیت ما عمل کنه و برای مثال یک فیلم مذهبی،کاملا ضد مذهب بشه.کاش اجرای این موضوعات حساس به افرادی سپرده بشه که هم اون مدیوم رو بلد باشن و هم دغدغه اش رو داشته باشن.

گاندلف

کلا دیگه کسی آپ نمیکنه... شما هم پس از تعهل... کلا نمینویسی... ها فک نکنید هواسمان به شما نیس...