هشت الهفت

همه چیز یک جور هشت الهفت است مثل این مطالب

امید به زندگی

سرکلاس در مورد شاخص امید به زندگی توضیح می دادم. اول از دانشجوهام پرسیدم که بچه ها امید به زندگی یعنی چی؟ کسی چیزی می دونه؟

یکی از بچه های کلاس که کلی هم دلش پر بود گفت: امید به زندگی معلومه دیگه. چیزی که ایرانی ها ندارند. من جوون هیچ امیدی به زندگی ندارم. نه کار، نه زندگی، نه خونه، نه شادی، نه تفریح.... این هم از وضعیت اقتصادمون. این یعنی امید به زندگی....

من هم که در عمق حرفهاش فرو رفته بودم و با لبخندی زورکی (از همونهایی که بهمون یاد میدن تا درمورد بدی ها و انتقادات کشور و حکومت در دانشگاهها حرف نزنیم و دانشگاه باید دانشگاه باشد و دانشگاه مبدا تحولات است و همه بدی ها مال بلاد کفر است و بر ما فقط خدا داره حکومت می کنه نه یک مشت سیاست مدار.....بوووووووووق) مجبور شدم نشون بدم نه اینطوریام نیست. اصلا این چیزها به کلاس من ربطی نداره. با اینکه اصلا دوست نداشتم فکر کنه من دغدغه این چیزها رو ندارم اما برخلاف میلم سریع بحث رو جمعش کردم.

برای اطلاع باید بگم شاخص امید به زندگی یعنی تعداد سالهایی که انتظار داریم با وضعیت و شرایط هر جامعه، یک فرد عمر کنه. در ایران طبق سرشماری کاملا صحیح و درست و دقیق! سال 90 برای خانمها 74.6 و برای مردان 72.1 سال به دست اومده. جالبه بدونین امید به زندگی برای کشور سیرالئون تقریبا 33-34 ساله!

  
نویسنده : هشت الهفت ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱